66-110 Babimost, Podmokle Małe 30 podmokle@podmokle.pl

Działania Aktywni+

Podmoklańska Akademia Seniorów – inauguracja roku akademickiego

W lipcu 2021 odbyło się spotkanie na którym nastąpiła prezentacja projektu: „W pełni życia spełniamy marzenia”; Omówiono  przebieg projektu i sposób  jego organizacji. Zrekrutowani uczestnicy wyrazili swoje  uwagi  dotyczące programu, sposobu organizacji uwzględniających ich potrzeby i oczekiwania. Omówiono zasad pracy w sytuacji epidemiologicznej które zostały  przyjęte  przez wszystkich uczestników.  Uczestnicy zapisali się  na poszczególne wydziały Podmoklańskiej Akademii  Seniorów. Omówione zostały również sposoby konsultacji z koordynatorem.

 

Zamiejscowy Wydział Integracji Społecznej i Rozrywki Umysłowej

Uczestniczki projektu w ramach Akademii były w Zajeździe Colorado w Trzcielu. W pięknym miejscu w pobliżu lasu odbyły 3 dniowe warsztaty na Wydziale Integracji Społecznej i Rozrywki Umysłowej. Brały udział w zajęciach integracyjnych, na których poznawały  siebie, swoje pasje i zainteresowania, ćwiczyły  umysł: rozwiązywały krzyżówki, łamigłówki tematyczne, gry planszowe. Wzięły udział w treningu pamięci, twórczego myślenia: grały w skojarzenia, niedokończone historie, ćwiczenia językowe, matematyczne, na orientację. Na zajęciach  uczyły się  współpracy i komunikacji (Power Tower, odgrywanie scenek, drama). Poznawały zasady wolontariatu. Opracowały  sylwetkę wolontariusza i podawały przykłady dobrych praktyk wolontariatu w naszym środowisku lokalnym. Zostały opracowywane Indywidualne Programy Wsparcia. Uczestnicy w 100% aktywnie uczestniczyli w zajęciach, występowali z licznymi inicjatywami. Wzrosła integracja grupy oraz jej współpraca. Uczestnicy zwracali uwagę na zasady dobrej komunikacji. Przyjęto do realizacji 2 IPW, realizowane przez 3 seniorki. Pozostałe wyraziły gotowość pomocy (np. kontakty telefoniczne, przekazywanie informacji o kolejnych osobach potrzebujących wsparcia). Rundka i poster na zakończenie potwierdziły, że zaplanowane rezultaty zostały osiągnięte.

 

Wydział Kultury

Muzyka balsamem dla duszy

Bohaterkami musicalu były  cztery kobiety w wieku „menopauzalnym”. Wszystkie miały  problemy, z którymi muszą się uporać. Spektakl  pokazał, że klimakterium jest wpisane w życie kobiety- mają je bohaterki występujące na scenie, ale także kobiety siedzące na widowni- miały, mają albo będą je miały. Jest to czas dla kobiety trudny, co wcale nie znaczy, ze beznadziejny. Ważna jest świadomość wspólnoty pewnych doświadczeń- kobiety siedzące na widowni dowiedziały  się, że ich dolegliwości nie są czymś wyjątkowym. Mimo iż menopauza dotyczy wszystkich kobiet, jest to temat wstydliwy, a co za tym idzie- starannie pomijany.

Poprzez spektakl wiele z nas  zrozumiało, że  w sposób  przystępny i humorystyczny i  jak rożnymi sposobami można sobie z tym radzić. Jedne bohaterki chcą się poddać zastępczej terapii hormonalnej , inne boją się jej i wybierają ziołolecznictwo, jeszcze inne idą w kierunku jogi lub ćwiczeń gimnastycznych.

Sztuka pokazała owe różne zachowania, zawsze jednak w sposób humorystyczny- tym bardziej, że sam humor jest doskonałym lekarstwem (bez skutków ubocznych). Śmiejąc się łatwiej znosimy przeciwności losu.

Aktorki nie boją się śmieszności, nie wstydzą się grać postaci w wieku średnim i starszym. To znane postacie medialne, potrafiące rozbawić i wzruszyć publiczność. Pokazują, że można być czynną i twórczą kobietą, bawić się i tańczyć do późnego wieku. Nikt, tak jak druga kobieta nie zrozumie cierpień, których doświadcza się w tym czasie. Stąd popularne „babskie” spotkania na których można porozmawiać na „wstydliwe” tematy, o których trudno rozmawiać z mężem czy dziećmi. 

Problemy czasu klimakterium najlepiej charakteryzuje początkowy tekst, który kobiety „rapują” na początku przedstawienia.

Spektakl  pokazał, że każda kobieta ma na to wszystko swój dobry sposób. Najważniejsze by ten temat przestał być tematem tabu, by móc o tym rozmawiać. Ważne tematy nie muszą być przedstawione poważnie, dlatego tak ważny był w spektaklu humor.

Spektakl bardzo się uczestniczkom projektu podobał. 

 

Rękodzieło artystyczne.

 

Malarstwo

Nasze drogie emerytki licznie przybyły na zajęcia plastyczne poświęcone malarstwu. Wszystkie uczestniczki malowały farbami na papierze i blejtramach przedstawiając w swoich pracach motywy jesienne oraz zimowe śnieżynki. Podczas zajęć wykorzystywałyśmy farby plakatowe, akrylowe oraz różne rodzaje brokatów. Do dyspozycji uczestniczek były również rozmaite szablony wielorazowego użytku. W wyniku ochoczo podjętych działań powstały piękne, kolorowe i niepowtarzalne dzieła sztuki. Zajęcia zakończyły się prezentacją i omówieniem wszystkich prac, za które artystki otrzymały gromkie brawa. Spędziłyśmy miło czas w przyjemnej, serdecznej atmosferze, a poczęstunek dodatkowo uatrakcyjnił wspólne chwile.

 

Warsztaty rękodzielnicze

Relaksujący czas z seniorkami upłynął bardzo szybko podczas własnoręcznego szycia emotkowych poduszek. Najpierw każda z uczestniczek warsztatów zaprojektowała swoją emotkową przytulankę, a następnie poszczególne wycięte elementy były przyszywane do jednej części żółtego polaru. Był to wspaniały czas nie tylko wspólnego szycia, ale także śpiewania oraz wspomnień. Panie z radością wspominały jak to dla swoich dzieci szyły wiele rzeczy, a także ubranka dla lalek. Kiedy pierwszy etap pracy został zakończony, ostatecznym celem było zszycie dwóch części poduszek razem. Efekty końcowe były rewelacyjne. Emotkowe Pożeracze Smutków, bo tak nazywają się „uśmiechnięte” poduszki zostały uszyte w szczytnym celu. Mianowicie zostaną przekazane w okresie przedświątecznym dla dzieci ciężko chorych z wybranej instytucji.

„Świat bombek”

W okresie przedświątecznym uczestniczki projektu wykonywały bombki na choinkę. 

W czasie warsztatów uczyliśmy  się odkrywać ukryte w nas talenty, których nie znamy, wykorzystywać je do upiększenia swojego otoczenia, przygotowania atrakcyjnych prezentów dla najbliższych, ekologicznego widzenia świata (dawania drugiego życia niepotrzebnym przedmiotom) i czerpania radości z tworzenia pięknych rzeczy. 

Głównym celem spotkania było kultywowanie polskich tradycji oraz ocalenie od zapomnienia wyrobu ozdób świątecznych wykonywanych ręcznie. Warsztaty były wspaniałą okazją do nauczenia się niektórych technik, poznania pomysłów i możliwości wykorzystania różnych materiałów, które można odnaleźć w domu.

Same warsztaty to również ciekawy sposób na spędzenie czasu i odkrycie swojej kreatywności.

Najpiękniejsze bombki powstały z nici. Prawdziwe dzieło sztuki. 

Do zrobienia nicianych bombek są potrzebne: białe nici, klej , baloniki, oliwka kosmetyczna. Do głębokiego naczynia wlewamy klej (gęsty trzeba rozcieńczyć wodą). zanurzamy w nim szpulkę nici. Nadmuchujemy balonik i smarujemy go oliwką. Balonik delikatnie okręcamy nicią nasączoną klejem. Odwieszamy, by nić wyschła. Balonik przecinamy. Gdy powietrze ujdzie, wyciągamy go. Jeśli bombka się przy tym zdeformuje, odginamy nicianą powłokę, np. ostrzem nożyczek. Piękne bombki zawisły na choince. 

Warsztaty mają na celu integrację, aktywne spędzenie czasu wolnego oraz rozwijanie twórczych umiejętności.

 

DECOUPAGE

 

Po raz kolejny odbyły się zajęcia plastyczne z naszymi drogimi emerytkami. Tym razem podczas działań artystycznych wykorzystałyśmy technikę decoupage. Na początku spotkania uczestniczki otrzymały wydrukowane instrukcje, przygotowane przez prowadzącą, które następnie zostały omówione krok po kroku. Po zakończeniu części teoretycznej nadszedł czas na praktyczną realizację poszczególnych punktów instrukcji. Część z pań wybrała do ozdobienia gotowe elementy – drewniane deski do krojenia oraz łopatki. Inne osoby zdecydowały się na samodzielne przygotowanie powierzchni, które polegało na wygładzeniu papierem ściernym brzozowego plastra drewna. Wybrane powierzchnie zostały pokryte bazą w postaci jasnej farby akrylowej. Następnie, z wykorzystaniem kleju, nanoszone na to były wycięte lub wydarte elementy z serwetek papierowych. Podczas zajęć powstały piękne dzieła sztuki, które na koniec zabezpieczyłyśmy bezbarwnym lakierem. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć czasu na wspólne rozmowy i poczęstunek w ciepłej atmosferze, sprzyjającej ciekawym rozmowom.

Wydział zdrowia i sprawności fizycznej

Ćwiczenia gimnastyczne. Na zajęciach organizacyjnych odbyła się  pogadanka na temat ważności ćwiczeń w starszym wieku. Seniorki po diagnozie potrzeb miały: ćwiczenia ogólnorozwojowe. ćwiczenia rozciągające i wzmacniające górne partie mięśniowe: ramiona, barki, plecy,  ćwiczenia wzmacniające nogi przy użyciu skakanek i hula-hopów, ćwiczenia w pozycjach izolowanych wzmacniających brzuch i grzbiet.  Ćwiczyły również przy muzyce oraz  na siłowni zewnętrznej.

Wszystkie zaplanowane na początku cele zostały w pełni zrealizowane. Uczestniczki zajęć były bardzo aktywne. Z dużym zaangażowaniem podchodziły do wszystkich ćwiczeń gimnastycznych. Wraz z upływem czasu zauważalny był postęp i wzrost ćwiczonych  umiejętności. Wykonywane na zajęciach treningowych zadania  sprawiały uczestnikom wiele radości, przynosząc wielokrotnie poprawę humoru i nastroju.

Ciśnij razem z nami. Seniorki na początku zajęć miały  pogadankę na temat  doboru specjalistycznych kijków do Nordic Walking. Trenerka pokazała im  elementy techniki marszu, chodzenia , ćwiczenia. Uczestnicy uczyli  się prawidłowego i bezpiecznego używania kijków. Ćwiczyły marsz w miejscu, krążenia w stawie skokowym, krążenia ramion, chód naturalny, wymachy rękami zachowując fizjologiczne ugięcie w łokciu,chodzenie z kijami ciągnąc je po ziemi, zabawy ożywiające. Po ćwiczeniach rozgrzewających seniorki w dobrych nastrojach wędrowały z kijkami czasami po kilka kilometrów. Uczestniczki zajęć były bardzo zaangażowane i bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Zdobyte umiejętności i wiedza dodadzą im siły i energii, będą inspiracją do rozwoju i poprawy stanu zdrowia  i jakości życia.

Rajdy rowerowe. Aktywne Seniorki chętnie wzięły udział w rajdach rowerowych które przebiegały po ścieżkach rowerowych naszej gminy oraz gmin ościennych np. Kargowa. Szlaki rowerowe zostały wybrane przez Seniorki np. szlak zabytkowych Kościołów, wokół Jeziora Wojnowskiego ,  poprzez lasy. Rajdy były doskonałą formą sprawdzenia swojej kondycji fizycznej gdyż niektóre z nich miały długość ponad 30km. Była to doskonała forma integracji jak i poznania ciekawych miejsc naszej okolicy.


Gra terenowa. Gra terenowa to zabawa podobna do podchodów, różnicę stanowią zadania, które uczestnicy muszą wykonać aby pokonać kolejny etap. Nasze Seniorki rozwiązywały zadania związane z historią szkoły i miejscowości. Musiały zbierać kolejne elementy układanki, które były dowodem wykonania wszystkich zadań.  Zmagania rozpoczęły się od uzupełnienia ludowej piosenki „Podmokle to są wsie”, następnie należało odgadnąć tytuły znanych polskich powieści oraz odszukać liczb związanych z historią szkoły w Podmoklach. Zadania były związane również z potrawami regionalnymi oraz starymi, kultowymi komediami polskimi. Wszyscy uczestnicy świetnie poradzili sobie z każdym etapem gry. Widać było uśmiechy i ogromne zaangażowanie w zabawę! 

Zapoznanie z portalami dla seniorów

Zapoznanie z portalami dla seniorów. Zajęcia warsztatowe Technologii Informacyjnych skierowane są dla seniorów, którzy chcieliby poznać zagadnienia związane z obsługą komputera m.in. w celu szybkiego komunikowania się z rodziną i znajomymi, przeglądania interesujących wiadomości, wyszukiwania informacji, ulubionej muzyki, różnych audycji radiowych, potrzebnych aplikacji, wysłania pisma do urzędu za pomocą platformy epuap oraz zalogowanie się na Internetowe Konto Pacjenta.  

 

Fotografia otworkowa. „Zdjęcia z puszki” czyli fotografia otworkowa to kolejny zrealizowany etap naszego projektu „…”. 13 października 2021 r. odbyły się warsztaty fotografii otworkowej – fascynującej techniki robienia zdjęć. Seniorki z Klubu Aktywnego Seniora działającego przy szkole w Podmoklach Małych wykonały swoje aparaty fotograficzne z puszki, a następnie zrobiły zdjęcia starą techniką fotografii. Po wybraniu odpowiedniego miejsca i kilkudziesięciu sekundach w bezruchu obraz został naświetlony na papierze światłoczułym. Najciekawszą częścią całego procesu było jednak wywoływanie zdjęć. Dreszcz emocji towarzyszył za każdym razem, gdy na papierze na naszych oczach pojawiał się obraz.

Fotografia cyfrowa.

Warsztaty fotografii cyfrowej 

W listopadzie odbyły się warsztaty z fotografii cyfrowej. Warsztaty prowadziła Pani fotograf, która wprowadziła seniorki w świat fotografii cyfrowej.  Fotografia to najważniejsza dziś forma utrwalania ulotnej rzeczywistości – niezwykłych chwil rodzinnych i urzekających miejsc. Dzięki rozwojowi technologii cyfrowej – fotografowanie wydaje się być dostępne dla każdego i tak łatwe, jak nigdy wcześniej. Jednak – dla seniorów, w dużym stopniu wciąż wykluczonych cyfrowo – posługiwanie się aparatem cyfrowym, a nawet zrobienie zdjęcia telefonem komórkowym to olbrzymie wyzwanie. Często też nie potrafią zrobić z takiego zdjęcia użytku, nie wiedzą, jak je wysłać czy wydrukować, a poprawienie go na komputerze – wykadrowanie, retusz, może jakiś dopisek – to już w ogóle czarna magia. Kurs fotografii cyfrowej skierowany do generacji, która nie wychowała się z laptopem pod poduszką, musi uwzględniać specyfikę percepcji i oczekiwań tej grupy wiekowej. Fotografia to dla nich także forma własnej ekspresji artystycznej, stąd kurs zakończony ma zostać wystawą prac fotograficznych wykonanych przez uczestników. Na warsztatach seniorki zostały  wprowadzone  we wszystkie zagadnienia związane z nowoczesną fotografią. Kursantki poznały  popularne modele aparatów fotograficznych oraz techniki fotografii cyfrowej. Dowiedziały  się, jak robić doskonałe zdjęcia krajobrazów, roślin, ludzi, zwierząt. Nauczyły się komputerowo poprawiać zdjęcia. Wykonywały zdjęcia w terenie : piękne zdjęcia wiatraka , jesiennych krajobrazów. 

 

Kulinarny Wydział Regionalny 

Warsztaty kulinarne. Na warsztatach kulinarnych omówiono  potrawy regionalne, które pochodzą z okresu przedwojennego . Na kolejnych zajęciach seniorki gotowały kwyrlunkę, szneki z glancem, szmek futer, kwaśne jaja, muńce, pyry z twarogiem i szare kluski. Następnie spisano  przepisy gotowanych potraw, zredagowano przepisy, wykonano zdjęcia  i przygotowano do wydania folderu „Potrawy Regionu Babimojskiego”

FOLDER KULINARNY

Festyn środowiskowy 

W piękną słoneczną niedzielę 26 września 2021r. na terenie Skansenu Maszyn i Urządzeń Rolniczych odbył się  festyn środowiskowy w którym wzięły udział seniorki, dzieci, mieszkańcy. Piękna pogoda sprawiła że w festynie wzięło udział ok. 400 osób. Na scenie został zaprezentowany projekt wraz z  informacją o finansowaniu projektu. Grała szkolna orkiestra mandolinowa, śpiewały seniorki, dzieci. Odbywały się dyskusje o upodobaniach kulinarnych „wczoraj i dziś” oraz prezentacja folderu kulinarnego. W chlebnym piecu był pieczony drożdżowy placek, a uczestnicy festynu mieli możliwość popróbowania. Podczas festynu odbyła się gra terenowa dla seniorek. Mieszkańcy bawili się do późnego wieczora.  

ZAPRASZAMY DO GALERII

Spotkanie podsumowujące

Na zakończenie projektu w pięknej świątecznej atmosferze odbyło się spotkanie podsumowujące projekt.  Na uroczystości zostały podsumowane poszczególne działania jakie odbyły się w ramach projektu i został zakończony rok akademicki 2021. Były miłe wspomnienia i wzruszające podsumowania. Zaprezentowano folder kulinarny wypracowany w ramach projektu i obejrzano wystawę zdjęć cyfrowych wykonanych przez seniorki  na warsztatach fotografii cyfrowej i zdjęciach wykonanych metodą fotografii otworkowej. 

Na koniec uroczystości odbyła się wspólna wigilia z regionalnymi potrawami wigilijnymi przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich. Były życzenia i wspólne śpiewanie kolęd. Piękny czas umiliły występy dzieci : Adriana Wośko i Anity Trocholepszej, którzy śpiewali kolędy. 

Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymali dyplomy ukończenia roku akademickiego.